اطلاع رسانی حساب کاربری دینون اکسپلور صفحه نخست
آموزش نرم افزارهای آفیس
پرسش سوال

دسته بندی مقالات

بهترین نسخه آفیس کدام است؟

بهترین نسخه آفیس کدام است؟

مقدمه: 

انتخاب نسخه مناسب برنامه مایکروسافت آفیس (Microsoft Office) برای نصب روی کامپیوتر، امری بسیار مهم است؛ چون این برنامه نقش مهمی در کارهای روزمره ما ایفا می‌کند.

نصب برنامه آفیس روی هر کامپیوتری باید انجام شود و در صورتی که این برنامه روی سیستم نصب نباشد، عملا استفاده از تمام پتانسیل کامپیوتر امکانپذیر نخواهد بود. به جرئت می‌گوییم که طی این همه سال، هیچ برنامه‌ای نتوانسته بازدهی مشابه با آفیس مایکروسافت داشته باشد و به جایگزینی برای آن تبدیل شود.

 

دقت داشته باشید که هیچکدام از نسخه‌‌های برنامه Microsoft Office شامل ابزارهای ویزیو (Visio) و پروجکت (Project) نمی‌شوند و اگر به این ابزارها نیاز دارید، باید حتما آن را به صورت مجزا روی سیستم نصب نمایید.

اما برنامه آفیس شامل نسخه های مختلفی می‌شود و هر کدام از این نسخه‌‌ها ویژگی‌‌های خاص خودشان را دارند. در این مقاله مشخص خواهیم کرد که بهترین ورژن برنامه Office برای نصب روی کامپیوترهای مختلف کدام است!

 

نسخه‌‌های مختلف آفیس | Microsoft Office

قبل از هر چیز بهتر است با نسخه‌‌های مختلف برنامه آفیس مایکروسافت آشنا شوید. این سری از ابزارهای کاربردی تقریبا از سال 1988 معرفی شدند و ورژن های مختلفی از آنها طی سالیانی که گذشت انتشار یافتند. اما در حال حاضر پرکاربردترین و اصلی‌‌ترین ادیشن‌‌های آفیس از نظر سال عرضه، شامل ادیشن‌‌های 2016، 2019 و 2021 می‌شود.

بهترین نسخه آفیس تحت هیچ شرایط نمی‌تواند نسخه‌‌های قدیمی‌‌تر از 2016 این برنامه باشد. به‌‌طور کلی سه نوع از برنامه آفیس برای هر یک از نسخه‌‌های سال‌‌های 2016، 2019 و 2021 این برنامه از سمت مایکروسافت منتشر شدند که به شرح ذیل است:

آفیس پروفشنال پلاس (Office Pro Plus)آفیس هوم اند بیزینس (Office Home and Business)آفیس هوم اند استیودنت (Office Home and Student)

بنابراین نسخه‌‌های اصلی برنامه مایکروسافت آفیس، شامل سه مورد فوق می‌شود و هر سال که نسخه جدیدی از این برنامه منتشر گردد، شامل سه ورژن فوق خواهد بود. یعنی آفیس 2019 دارای سه ورژن پرو پلاس، هوم اند بیزینس و هوم اند استیودنت است و به همین ترتیب آفیس‌‌های 2016 و 2021 هم این ادیشن‌‌ها را شامل می‌شوند.

 

فرق آفیس پرو پلاس، هوم اند بیزینس و هوم اند استیودنت:

به طور کلی تفاوت مابین ادیشن‌‌های (نسخه‌‌های) پرو پلاس، هوم اند استیودنت و هوم اند بیزینس برنامه آفیس در دو مسئله خلاصه می‌شود: 

مسئله اول مربوط به ابزارهایی است که هر نسخه ارائه کرده. 

مسئله دوم مربوط به سازگاری آن با سیستم عامل‌‌های ویندوز می‌شود.

 

در بخش زیر به‌‌طور دقیق بیان می‌کنیم که هر کدام از سه ادیشن نام برده شده‌‌ی برنامه Microsoft Office و دقیقا از دو نظر فوق شامل چه ویژگی‌‌هایی هستند: 

 

*آفیس پروفشنال پلاس: 

ادیشن پرو پلاس یا همان پروفشنال پلاس برنامه‌‌ی آفیس از نظر محتوا غنی‌‌ترین نسخه این برنامه است که تمام ابزارهای کاربردی آفیس از قبیل ورد، اکسل، پاورپوینت، اکسس، وان نوت، اوت لوک، پابلیشر و اسکایپ بیزینس را دربرمی‌گیرد. بنابراین اگر از نظر محتوا به دنبال کاملترین ورژن آفیس باشید، باید نسخه پرو پلاس را انتخاب کنید. از نظر سازگاری با سیستم عامل‌‌ها، اما آفیس پرو پلاس فقط با ویندوز سازگاری دارد و امکان نصب آن روی مک‌‌بوک‌‌های اپل میسر نیست! در حال حاضر لایسنس آفیس 2019 پرو پلاس پرفروش‌ترین نسخه آفیس در آی آر مایکروسافت استور است. 

*آفیس هوم اند بیزینس: 

این ورژن از برنامه مایکروسافت آفیس از نظر ابزارهایی که دارد، محدودتر از نسخه پرو پلاس بوده و فقط ابزارهای اصلی شامل ورد، اکسل، پاورپوینت و اوت لوک را ارائه کرده است؛ اما از نظر سازگاری با سیستم عامل‌‌ها، شامل نسخه‌‌های خاصی می‌شود که قابلیت نصب روی مک‌‌بوک‌‌های اپل را هم دارند. به همین جهت کاربران مک بوک در صورت نیاز به استفاده از برنامه آفیس باید به دنبال تهیه نسخه Home and Business باشند. 

*آفیس هوم اند استیودنت: 

ادیشن هوم اند استیودنتِ برنامه آفیس از نظر محتوا شامل اکسل، ورد و پاورپوینت می‌شود و محدودترین محتوای ممکن را ارائه می‌دهد و از نظر سازگاری با سیستم عامل هم، فقط با ویندوز سازگاری دارد.

 

بنابراین حالا تفاوت‌‌های سه ادیشن پرو پلاس، هوم اند بیزینس و هوم اند استیودنت آفیس را به‌‌خوبی می‌شناسید و می‌دانید که تفاوت اصلی مابین آنها در دو مسئله "سازگاری با سیستم عامل" و همچنین "ابزارهایی که ارائه کرده‌اند" خلاصه می‌شود. 

بدیهی است اگر از کامپیوتر ویندوزی استفاده می‌کنید و می‌خواهید از نظر ابزارهایی که در اختیارتان قرار می‌گیرند، کاملترین ورژن آفیس را در اختیار داشته باشید، باید Office Pro Plus تهیه کنید. 

اما اگر می‌خواهید روی همان کامپیوتر ویندوزی با کمترین هزینه از آفیسی استفاده کنید که صرفا سه ابزار اصلی شامل ورد، اکسل و پاورپوینت را ارائه کرده، نسخه Home and Student انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. 

ولی اگر مک‌‌بوک‌‌های اپل استفاده می‌کنید، فقط و فقط باید آفیس هوم اند بیزینس تهیه نمایید؛ چون تنها این ادیشن آفیس امکان سازگاری با سیستم عامل مک او اس را دارد.

 

فرق آفیس‌‌های 2016، 2019 و 2021

فرق اصلی آفیس‌‌های 2016، 2019 و 2021 مربوط به قابلیت‌‌هایشان و همچنین سازگاری آنها با ادیشن‌‌های مختلف سیستم عامل ویندوز یا مک او اس خلاصه می‌شود. طبیعتا آفیس 2021 نسبت به سایر نسخه‌‌های قدیمی‌‌تر این برنامه، قابلیت‌‌های بیشتری را ارائه کرده و به نوعی می‌توان آن را کاملتر از نسخه‌‌های پیشین محسوب کرد؛ اما از سمت دیگر، محدودیت‌‌هایی از نظر سازگاری با ادیشن‌‌های مختلف ویندوز دارد که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم:

آفیس 2016 کلا برای نصب روی ادیشن‌‌های قدیمی‌‌تر ویندوز مثل ویندوز 7 مناسب است؛ چون آفیس 2019 و 2021 برای نصب روی این سیستم عامل، حداقل نیازمند ویندوز 10 هستند و با ویندوز 7 سازگاری ندارند. بنابراین اگر از ویندوز 7 مایکروسافت استفاده می‌کنید، ملزم به بکارگیری آفیس 2016 خواهید بود؛ چون آفیس‌‌های 2019 و 2021 فقط با ویندوز 10 یا جدیدتر سازگار هستند. یک نکته مهم دیگر هم در مورد سازگاری آفیس‌‌های 2016، 2019 و 2021 با مک‌‌بوک‌‌های اپل وجود دارد.

همانطور که قبلا گفته بودیم؛ کاربران مک بوک برای نصب آن حتما باید نسخه هوم اند بیزینس را تهیه کنند. این ورژن آفیس در ادیشن 2016 مایکروسافت (Office 2016 Home and Business) فقط با مک‌‌بوک‌‌های اپل سازگاری دارد و قابلیت نصب روی ویندوز را ارائه نمی‌کند؛ اما برای ورژن‌‌های 2019 و 2021 آفیس هوم اند بیزینس، این امکان فراهم شده که نسخه‌‌های مختص ویندوز آنها هم تهیه شود؛ یا حتی نسخه‌‌های خاصی از این نوع آفیس‌‌ها قابلیت سینک شدن با اکانت مایکروسافت و استفاده روی هر دو سیستم عامل ویندوز و مک بوک را دارند.

 

بهترین نسخه آفیس کدام است؟ (نتیجه گیری)

اگر توضیحاتی که تا به اینجا ارائه کردیم را با دقت مطالعه کرده باشید، بدون تردید خودتان هم به این نتیجه رسیده‌اید که نمی‌توان به صورت قطعی مدعی شد که بهترین نسخه آفیس کدام ادیشن آن است و پاسخگویی به این سوال باید با توجه به شرایط کاربر انجام شود! 

به بیان دیگر با توجه به شرایطی که هر کاربر دارد، مشخص می‌شود که بهترین ادیشن برنامه Office مایکروسافت برای او کدام نسخه خواهد بود. 

اگر بخواهیم شرایط کاربر را از نظر ماهیت سیستم عامل طبقه‌بندی کنیم، وضعیت بدین صورت خواهد شد که برای کاربران مک بوک اپل، آفیس هوم اند بیزینس 2016، 2019 یا 2021 قابل استفاده هستند. 

از بین این ورژن‌‌ها مقرون به‌‌صرفه‌‌ترین آنها (جهت خرید) آفیس 2016 هوم اند بیزینس است که فقط قابلیت نصب روی مک‌‌بوک‌‌های اپل را دارد. 

اگر کاربری هستید که احتمال می‌دهید بعدا به ویندوز نقل مکان کنید، می‌توانید نسخه‌‌های 2019 یا 2021 آفیس هوم اند بیزینس را هم تهیه کنید که سازگاری با هر دو سیستم عامل ویندوز و مک بوک را ارائه کرده‌اند.

اما کاربران ویندوز که حق انتخاب‌‌های بیشتری دارند، وضعیتشان متفاوت می‌شود. اگر می‌خواهید روی کامپیوتر ویندوزی شما غنی‌‌ترین نسخه Office از نظر ابزارهایی که ارائه کرده، نصب باشد، آفیس پرو پلاس را انتخاب کنید. 

اما اگر به فکر تهیه مقرون به‌‌صرفه‌ترین مورد (جهت خرید) هستید، آفیس هوم اند استیودنت، گزینه مناسب‌‌تری برای شماست که صرفا سه برنامه ورد، اکسل و پاورپوینت را ارائه می‌کند.

 

دقت داشته باشید، اگر ورژن ویندوز کامپیوتر شما قدیمی و حداقل ویندوز 7 است، باید حتما از آفیس 2016 استفاده کنید، یعنی بهترین ادیشن آفیس در این شرایط برایتان، آفیس پرو پلاس 2016 یا آفیس هوم اند استیودنت 2016 خواهد بود. 

اما اگر روی کامپیوترتان، ویندوز 10 یا 11 نصب است، می‌توانید از ورژن‌‌های جدیدتر دو آفیس مذکور هم استفاده به عمل آورید؛ یعنی آفیس 2019 یا 2021 را تهیه کنید.

به طور کلی به عقیده ما، بهترین نسخه آفیس برای کاربران مک‌‌بوک‌‌های اپل، آفیس هوم اند بیزینس 2016 است و بهترین ادیشن Office برای کاربران ویندوز 7، آفیس پرو پلاس 2016 خواهد بود و بهترین نسخه آفیس برای کاربران ویندوز 10 یا جدیدتر هم آفیس پرو پلاس 2019 یا 2021 است. 

(منبع با ویرایش و تعدیل

انتشاربروزرسانیمطالعهدسترسی
1402/11/191402/11/2346 مرتبهرایگان

پرسش و پاسخ کاربران